Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileriyle beraber ilk dönemlerde vücutta bazı değişiklikler meydana gelmeye başlamaktadır. Bazı anne adayları bu durumu fark etse de, bazıları fark edemeyebiliyor. Hamilelik belirtileri hafta hafta değişmekle beraber, her kadında aynı belirtiler ortaya çıkmayabilir. “Hamile miyim?” veya “Kaç haftalık hamileyim?” gibi soruların en doğru yanıtı için vücuttaki belirtileri incelemek ve doktora danışmak daha sağlıklı cevaplar almanıza yardımcı olacaktır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri olarak vücutta meydana gelen bir takım değişimler, hamilelik sebebiyle ortaya çıkan hormonlar, rahim büyümesi, beslenme şekilleri gibi faktörler, aylık ve haftalık için hamilelik belirtileri farklılaşmaktadır. Hamileliğin ilk belirtisi olarak progesteron ve östrojen hormonlarında artışlar gözlenmektedir. Bu hormonların vücuttaki düzeyinin artmasıyla beraber; aynı zamanda adet belirtisi de olarak göğüslerde hassasiyet oluşumu ve göğüslerin büyümesi göze çarpmaktadır.

Adet Gecikmesi: Adetin gecikmesi gebeliğin ilk belirtilerinden birisidir. Fakat her adet gecikmesi, kesin bir hamilelik belirtisi de değildir. Hamilelik döneminde regl kanamasının olmamasından dolayı adet gecikmesi yaşandığında, kadınlar bunu erken hamilelik belirtisi olarak algılayabilmektedir. Fakat adet gecikmesi hem hamilelik belirtisi olabilir, hem de farklı bir hastalığın da habercisi olabilir. Ayrıca yeme bozuklukları ve stres de adet gecikmesine sebebiyet vermektedir.

Göğüs Ağrısı ve Meme Hassasiyeti: Erken hamilelik belirtilerinden birisi de göğüslerde değişiklikler yaşanmasıdır. Hamilelikten kaynaklanan bazı hormonal değişiklikler göğüslerde ağrıya sebep olabilir. Göğüs ağrısı da adet belirtilerinden birisi olduğu için, kesin olarak hamilelik teşhisi koymak için yeterli değildir. Gebelik belirtileri arasında göğüs uçlarının etrafında genişlemeler ve koyulaşmalar da yer almaktadır.

Kanama (Akıntı): Bazı durumlarda hamilelik belirtisi olarak akıntı yani kanama da kendini gösterebilir. Hamilelik döneminde kanama, hafif lekelenme şeklinde olmaktadır ve bu da hamileliğin başlangıcının habercisi olabilir. Bu kanamalar, regl kanamalarından daha farklıdır ve hamilelik belirtileri için başlangıç belirtisi olabilir. Ayrıca bu kanamalar dış gebelik belirtisi de olabilir, bu nedenle mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir.

Baş Dönmesi: Hamilelikte baş dönmesi, metabolizma değişikliklerinden dolayı görülebilmektedir. Bu süreç esnasında metabolik takibin çok iyi yapılması son derece önemlidir.

Bu yazımız da ilgilinizi çekebilir. https://stilci.com/jinekolog/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*