Jinekolog

Jinekoloji, kadın hastalıklarıyla ilgilinen bir tıp dalıdır. Jinekoloji bilim dalı içinde, kadın hastalıklarıyla alakalı değişik alt branşlar da bulunmaktadır. Jinekolojik rahatsızlıklar, tüp bebek, kısırlık, aşı uygulamaları, jinekolojik onkoloji (kadın kanserleri), aile planlaması, menopoz, cinsel problemler ve cinsel hastalıklar gibi konular jinekolojinin içerisinde yer almaktadır. Jinekolog da bu bilim dalıyla ilgilenen hekimlere ve doktorlara verilen isimdir.

Jinekolog Kimdir?

Jinekoloji yani kadın hastalıkları üzerinde çalışan tıp hekimlerine verilen ada jinekolog denilmektedir. Jinekolog hekimler; kadın doğum hekimi, doğum uzmanı ve kadın hastalıkları, kadın doğum mütehassısı ve nisaiye uzmanı gibi değişik isimler ile de anılabilmektedir. Peki, en iyi jinekolog nasıl seçilir? Nelere dikkat edilmelidir?

En İyi Jinekolog Nasıl Seçilir?

Toplumumuzdaki kadınlarımız genel olarak kendileriyle alakalı birçok sorununu anne ve babalarına hatta eşleri de dahil olmak üzere paylaşmaktan çekinmektedirler. Bu sebeple güven, doğru jinekoloğa ulaşabilmekteki en önemli unsurdur. Güven veren, alınan pozitif hasta – doktor ilişkisi ve rahat bir şekilde arayabilme ya da aranıldığında kolay erişilebilme jinekolog – hasta ilişkisinin temelini oluşturmaktadır.

Toplumda genellikle arkadaş tavsiyesi aracılığıyla tanınan bir jinekolog seçilmektedir. Fakat bu şekilde bir seçim ilk bakışta gerçekten doğruymuş gibi gözükse de aslında her jinekoloğun mesleki açılardan, kendisini daha fazla geliştirdiği ve uzmanı olduğu alanlar bulunmaktadır. Bu nedenle doğru bir araştırma yapmak çok önemlidir. Araştırmalarda en etkili sonucu internet yardımıyla da almak mümkündür. Jinekolog ile hasta arasında ömür boyu sürecek olan bir ilişki olabilir. Bu nedenle doğru jinekoloğu bulmak, hem jinekolojik sağlık açısından hem de gebelik izlenmeleriniz için büyük önem teşkil etmektedir.

Bir jinekolog her şeyden önce hastasının problemlerini gerçekten anlamalı ve mesleki eğitimin kendisine sağlamış olduğu bilgiler doğrultusunda şartlar ne olursa olsun, hastasına çözüm yolu sunabilmelidir. Bu nedenle, sürekli gelişen tıp biliminde yeniliklere açık olması ve kendisini geliştirmesi çok önemlidir. Ayrıca ilgi alanı olmayan özel konularda da hastasını, doğru meslektaşlarına yönlendirmesiyle hastasına ayrı bir ilgi göstermelidir. Bu hareket, doktor ve hasta arasındaki saygının var olduğunun kanıtıdır.

www.stilci.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*