Menepoz Nedir?

Menopoz tıpkı bebeklik, ergenlik ve cinsel olgunluk gibi hayatın bir dönemidir. Menopoz döneminde, yumurtalıklarda yer alan folikül miktarı azalır ve buna bağlı olarak da östrojen üretimi azalır. Zaman içerisinde östrojen üretimi kesilir, yumurtalıklar da küçülür. Bunlara bağlı olarak adet döngüsü tamamen kesilir ve üreme yeteneği de kaybolur. Menopoz yaşı dünya genelinde 45-55 yaş aralığındadır. Yapılan araştırmalarda ise Türkiye’de ortalama menopoz yaşı 46-48 olarak görülmektedir.

Menopoz dönemi üç farklı döneme ayrılmaktadır;

  • Premenopoz: İlk belirtilerin başladığı dönemden, menopoz dönemine kadar geçen süreyi kapsamaktadır. Yumurtalıklarda folikül miktarı azalır ve adetler düzensizleşir. Bu süreç ise birkaç ay veya yıl olarak sürmektedir. 
  • Menopoz: En son gerçekleşen adet kanamasının görülmesidir.
  • Postmenopoz: Menopoz döneminden, yaşlılık dönemine kadar süren 6 ila 8 yıllık süreyi kapsamaktadır. Bir kadının postmenopoz olabilmesi için en az 12 aydır adet görmemiş olması gerekmektedir.

Ayrıca menopoz oluşum biçimlerine göre de sınıflandırılmaktadır;

  • Doğal Menopoz
  • Erken Menopoz: 45 yaşından daha önce oluşan menopoza erken menopoz denilmektedir. Sebebi belli olmayan durumlar, radyoterapi, otoimmün hastalıkları, kemoterapi, çevresel etkenler, enfeksiyonlar, düşükler ve kürtaj, aşırı şişmanlık, sık gebelik ve hipotiroidizm gibi nedenlerden dolayı gerçekleşebilir.
  • Cerrahi Menopoz: Bazı operasyonlar, zamanından daha önce menopoza girmeye sebep olabilir. Adet gören bir kadının, cerrahi bir operasyon ile yumurtalıkları çıkarılırsa adeti kesilir ve menopoz süresi başlar. Radyasyon tedavileri de menopoza yol açabilir. Kanser kemoterapi tedavileri esnasında görülen yumurtalık fonksiyonlarının kayıpları geri dönüşümlüdür.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz, kadınlarda adet kanamasının kesilmesi ve yumurtlama döneminin de sona ermesidir. Fakat bu bir hastalık değildir. Sağlıklı bir kadının, yaşam dönemlerinin doğal bir parçasıdır. Fakat östrojen hormonundaki azalma sebebiyle osteoporoz yani kemik erimesi, şişmanlık, damar ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarına çok dikkat etmesi gerekir.

Menopozun rahatsızlık verici belirtileri; duygusal dengesizlikler, idrar yolu enfeksiyonları, daha sık idrar yapmak, idrarı tutamamak, uykusuzluk, yorgunluk, deride kuruma, baş ağrıları, vajinal kuruluk, ani terleme ve yanmadır. Bu gibi belirtilere rastlandığında, en doğru teşhis için doktora danışmak yeterli olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*